Maison
i Argelès-sur-Mer (66700) - Ref. 666V6588M
Maison i Argelès-sur-Mer
66,
Maison med 3 sovrum
på 102 m²
€399 000
Mycket vackert radhus fullt av charm i hjärtat av Argelès.
Garage, två terrasser och några minuter med cykel från havet!
Upptäck detta charmiga radhus, inbäddat på en pittoresk och lugn gata i hjärtat av Argelès-sur-Mers gamla stadskärna. Fördelat över tre generöst tilltagna våningar och sammankopplade med en charmig trappa, kombinerar det modernitet och autenticitet.
På bottenvåningen väntar ett välkomnande sovrum: ett rymligt sovrum med eget badrum, en gästtoalett och en funktionell tvättstuga. Det privata garaget på 15 m² nås direkt från denna våning.
På mellanvåningen charmas du av ett ljust vardagsrum som öppnar upp mot ett elegant ekkök med marmorbänkskivor. Den imponerande öppna spisen och franska dörrar som leder ut mot en fransk balkong skapar en varm atmosfär, medan stora skjutdörrar inbjuder dig till en skyddad terrass på 8 m², perfekt för avkoppling utomhus.
På översta våningen kommer master-sviten att imponera med sitt katedraltak som når nästan 4 meter. Du hittar en specialbyggd klädkammare, ett lyxigt badrum med jacuzzi och en separat toalett. Från sovrummet når du en andra takterrass på 8 m², perfekt för att beundra det pittoreska bylivet. En sista trappa leder till en mysig mezzanin, som omvandlats till ett gästrum.
För ytterligare information, vänligen kontakta Helen Benatia på 06 52 09 25 59
Gratis allmän parkering finns 100 meter från huset, utöver det privata garaget.
Runt omkring vecklar byn ut sig genom sina färgglada gränder, sina typiska restauranger, sina bagerier, slaktare och grönsakshandlare, för att inte tala om onsdags- och lördagsmarknaderna. Några minuters bilresa bort ligger Château de Valmy och inbjuder dig att smaka på sina viner i en förtrollande miljö, medan den långa, fina sandstranden sträcker sig 9 km.
Aktivitetsentusiaster kommer att uppskatta cykling längs vinvägen, tåg- och bussutflykter till de omgivande vikarna och tillgång till skidorterna i Pyrenéerna på mindre än två timmar. En golfbana ligger mindre än 30 minuters bilresa bort, och regionen erbjuder en mängd aktiviteter för barn.
Argelès-sur-Mer är lätt att nå med bil, tåg eller flyg: Barcelona och dess flygplats ligger cirka två timmars bilresa söderut, Montpellier ligger 1,5 timmar norrut, och TGV ger snabb tillgång till Perpignan.
Tveka inte att ringa Helen på +33 6 52 09 25 59 för mer information.
Detta exceptionella hem kombinerar modern komfort, utsökta ytbehandlingar och ett utmärkt läge. Kontakta oss för en visning!
Information om de risker som denna fastighet är utsatt för finns på Géorisques webbplats: www.georisques.gouv.fr
Notarius publicus-avgifterna kommer att minska för dig tack vare att förmedlingsavgifterna (betalas av köparen) och nettoförsäljningspriset som överenskommits med säljaren separeras: du betalar samma pris i slutändan, men du beskattas mycket mindre.
Med Scandimmo drar du nytta av notarieavgifter beräknade på nettosäljarpriset (och inte på det visade försäljningspriset)
Mer detaljer
- Oppholdsrom : 38 m²
- Byggår : 2005
- Åsikter : Citadine
- Kök: Américaine aménagée
- Varmt vann : Electrique
- Varme: Climatisation réversible
- Intern tilstand : Excellent
- 3 sovrum
- 2 terrasser
- 2 bad
- 2 toalett
- 1 garasje
Index
- luftkonditionering
- Commerces à pied
- dubbelglas
- Cheminée
- elektriska jalusier